Radiologia
Zdjęcia RTG wykonujemy w technice cyfrowej:
-
panoramiczne - RTG pantomograficzny (zdjęcia rtg panoramiczne zębów tzw. rentgen panoramiczny), popularnie nazywamy "panoramą", gdyż umożliwia ocenę całego stanu zębów łącznie ze stawami skroniowo-żuchwowymi oraz zatokami szczękowymi. Badanie to jest niezbędne do oceny całego uzębienia Pacjenta oraz do zaplanowania leczenia. Dzięki uwidocznieniu wszystkich zębów wraz z strukturami sąsiadującymi jest niezwykle cennym badaniem umożliwiającym wczesne wykrycie zmian patologicznych w kościach szczęki i żuchwy, a także w stawach skroniowo-żuchwowych, a w niektórych przypadkach również w zatokach szczękowych. Zdjęcie panoramiczne jest niezbędne do prawidłowej diagnozy i leczenia stomatologicznego a zwłaszcza specjalistycznego (ortodontycznego, protetycznego oraz implantologicznego).
-
cefalometryczne - RTG cefalometryczne (zdjęcia rtg cefalometryczne, tzw. rentgen cefalometryczny, cefalo, telerentgenogram) - umożliwia bardzo dokładną diagnostykę wad zgryzu, precyzyjne planowanie leczenia ortodontycznego oraz monitorowanie jego przebiegu.
-
pojedynczych zębów za pomocą radiografii cyfrowej -RVG (radiowizjografia, zdjęcia rtg punktowe zębów tzw. rentgen punktowy), czyli cyfrowy rentgen o zminimalizowanej dawce promieniowania, co umożliwia wykonywanie bez ryzyka wielu zdjęć wszystkim Pacjentom łącznie z dziećmi. Zdjęcia charakteryzują się doskonałą jakością. Obraz jest rejestrowany przez specjalny elektroniczny czujnik o niewielkich rozmiarach, który jest umieszczany w jamie ustnej Pacjenta. Dzięki wyeliminowaniu kliszy RTG o dużych wymiarach i ostrych krawędziach znacznie łatwiej można wykonać wysokiej jakości zdjęcie u Pacjentów z odruchem wymiotnym. Obraz uzyskiwany za pomocą RVG jest w formie cyfrowej dzięki czemu można poddać go specjalistycznej analizie diagnostycznej, co było niemożliwe w przypadku klasycznych zdjęć RTG na kliszach. Analiza komputerowa umożliwia m.in. wykonanie pomiarów bezpośrednio na zdjęciu zarówno odległości jak i kątów, densytometrię (pomiar gęstości) oraz płynną regulację parametrów ekspozycji zdjęcia (kolor, kontrast, jasność, nasycenie, przejście negatyw-pozytyw). Zdjęcia wykonane za pomocą tej techniki służą głównie do oceny i diagnozowania zębów stałych i mlecznych, okolicznej struktury kostnej oraz miękkiej tkanki, uzębienia i dziąseł, uwidaczniając np. zęby nadliczbowe i uszkodzone, narzędzia podczas przeprowadzenia leczenia kanałowego oraz zmiany chorobowe w czasie leczenia zachowawczego.
Zmniejszenie dawki promieniowania RTG o 90%.
Na życzenie Pacjenta zdjęcie może być wydane na płycie CD lub przesłane natychmiast pod wskazany adres e-mail.