Licówki zostały wymyślone przez kalifornijskiego dentystę Karola Pincus w 1928 roku do użytku na planie filmowym dla tymczasowej zmiany wyglądu zębów aktorów. Lata badań nad techniką osadzania licówek i ich produkcji doprowadziły do tego, że obecnie jest godna polecenia, niezawodna i trwała metoda poprawy estetyki naszych zębów


Licówki wykonujemy gdy mamy do czynienia z :
1. Trwałymi przebarwieniami spowodowanymi przez leczenie kanałowe, leki lub nadmiar fluoru itp. Jeżeli takie przebarwienia nie dają się wybielić to licówki są świetnym rozwiązaniem aby ukryć wszystkie mankamenty.
2. Uszkodzeniami mechanicznymi – powstałymi na skutek urazów (pęknięcia, złamania) zgrzytania zębami czy powstałymi na skutek stosowania nieodpowiedniej diety (np. spożywanie zbyt dużej ilości kwasów). We wszystkich tych przypadkach można skutecznie zastosować licówki ceramiczne. Przy małych pęknięciach możemy posłużyć się tak zwanym „bondingiem” czyli licówkami kompozytowymi lub tymczasowymi akrylowymi.
3. Stemy (przerwy pomiędzy zębami) – najczęściej licówkami koryguje sie diastemę czyli przerwę pomiędzy jedynkami.
Nierówne zęby – licówki mogą też być użyte przy niewielkich wadach zgryzu jeżeli pacjent nie chce poddać się leczeniu ortodontycznemu, które może trwać czasem nawet kilka lat, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie
Najpopularniejszy typ licówek to licówki porcelanowe, które są znacznie bardziej wytrzymałe i trwałe od licówek kompozytowych. Dzięki nim uzyskuje się też najlepszy efekt kosmetyczny. Licówki kompozytowe są podatne na przebarwienia i nie są tak trwałe ale są znacznie tańszym rozwiązaniem i są idealne przy małych wadach w uzębieniu, zachowując więcej naturalnej struktury zęba. Niestety przez to że są mniej trwałe muszą być częściej wymieniane.